top of page

EFSANE Mİ GERÇEK Mİ? BMW LOGOSUNUN HİKAYESİ

Bu logo gerçekten de bir pervaneyi mi sembolize ediyor? BMW logosunun anlamı uzun yıllardır tartışılan bir konu. BMW ambleminin ve marka kimliğinin yenilendiği bu günlerde, logonun gerçek hikayesini merak edenler için blog yazımızı güncelledik.

BMW Group Classic’ten Fred Jakobs “Çoğu insan BMW logosunda bir pervaneye gönderme yapıldığını sanıyor ama işin aslı bu değil,” diye belirtiyor. BMW (Bayerische Motoren Werke veya İngilizce’de Bavarian Motor Works)’nin marka geçmişi 1917 yılına dayanıyor. BMW, Güney Almanya’daki Bavyera Eyaleti’nin başkenti olan Münih’te bulunan uçak motoru üreticisi Rapp Motorenwerke şirketinin isim değişikliğine gitmesi sonucu ortaya çıkıyor. Şirket adı değişmiş olsa da teknik donanım, varlıklar ve iş gücü, bu değişim döneminin ilk zamanlarında aynı kalıyor. “BMW” adı Temmuz 1917’de ticaret siciline ilk kez kaydedildiğinde şirketin henüz bir logosu bulunmuyor. Benzer şekilde, aynı ay çıkan ilk reklamda da herhangi bir BMW sembolü veya amblemi de yok. Ancak reklamda uçak motorlarının yanı sıra gelecek planlarında yer alan yeni ürün grubu olarak otomobillere, tarımsal araçlara ve teknelere yönelik motorlar görülüyor.

Sol: BMW’nin 1924 Berlin Otomobil Fuarı’nda kendini temsilen kullandığı amblem. Sağ: İlk yıllarda BMW farklı alanlarda üretim yapıyordu: Havacılık, otomotiv, tarım ve denizcilik. Kaynak: bmw.com

“İlk başta logo konusu kimsenin odağında değilmiş” diye açıklıyor Fred Jakobs. “İlk birkaç yıl, tüketicilerin zihninde belirgin bir yeri olmamış.” Gerçekten de şirketin faaliyetleri ağırlıklı olarak, yeni oluşturulan Alman Hava Kuvvetleri için ruhsatlı uçak motoru üretimi ve bakımından oluşuyordu. BMW’nin, ‘Rapp Motorenwerke GmbH’ (1913-1917) şirketinden doğan bir marka olduğunu söyledik. Bunu bir Rapp geleneği olan, şirket logosunun etrafında şirket adını taşıyan siyah halka kullanımının devam ettirildiği Ekim 1917 tarihli ilk BMW logosunda da görebiliyoruz. 5 Ekim 1917 tarihinde genç firma kendi şirket logosunu oluşturmaya karar veriyor. Almanya’da tescil edilen bu ilk BMW amblemi eski Rapp logosunun yuvarlak şeklini korumuş. Sembolün dış halkası artık iki altın rengi çizgiyle sınırlanmış ve BMW harflerini taşıyor.

Rapp Motorenwerke GmbH logosunun 1917’deki ilk BMW logosuna evrilişi. Rapp’in firma logosunun ve isminin etrafındaki siyah çember kullanımı sürdürülmüş. Kaynak: bmw.com

Öte yandan, şirketin ana vatanı olan Bavyera da şirket logosunda temsil edilmeliydi. Bu sebeple BMW amblemindeki iç dairenin her bir çeyreği Bavyera Eyaleti’nin beyaz / mavi renklerine sahip. Ancak bu renkler kraliyet arması kuralları açısından ters yönde uygulanmış. BMW logosundaki mavi ve beyazın bu ters diziliminin nedeni, o tarihte yürürlükte olan ve kraliyet armalarını veya diğer sembollerini ticari logolarda kullanmayı yasaklayan yerel ticari marka kanunuydu.

BMW logosunun yıllar içinde evrimi. Kaynak: bmw.com

" BMW logosunun anlamına dair ilk anahtar nokta, renkleri. BMW’nin ana vatanı olan Bavyera Eyaleti’nin renkleri beyaz ve mavidir. "

Peki BMW logosunun çıkış noktasının pervane olduğu efsanesi nereden geliyor? Bugün bile çoğu insan BMW logosunun dönen bir pervaneyi temsil ettiğine inanıyor. Bu efsane ilk şirket logosunun doğuşundan yıllar sonra, 1929 yılındaki bir BMW reklamından ortaya çıkıyor. Bu reklamda, bir uçağın döner pervanesi içerisinde BMW logosu gösteriliyor. Küresel bir ekonomik krizin başlarında çıkan reklam, aslında BMW’nin Pratt & Whitney ruhsatıyla ürettiği yeni bir uçak motorunu tanıtmaya çalışıyordu. Pervane yorumu, şirketin köklerini ve uçak yapımındaki uzmanlığını vurguladığı için aslında genç şirketin marka imajıyla uyumlu olduğu söylenebilir.

Uçak Motoru Haberleri (Flugmotoren-Nachrichten)’nden. Kaynak: bmw.com

Aradan birkaç yıl geçip tarihler 1942’yi gösterdiğinde, BMW de pervane olgusunu kendi şirket logosu ile ilişkilendirmeye başlıyor. Nasıl mı? Uçak Motoru Haberleri (Flugmotoren-Nachrichten) isimli BMW’ye ait bir mecrada, BMW ambleminin döner bir pervane olduğuna dair hikayeyi destekleyen bir makale yayınlayarak... Makalede, döner bir pervanenin üzerine yerleştirilmiş bir BMW logosu resmi yer alıyor. Bu da pervane algısını zayıflatmanın aksine, güçlendiren bir adım olarak görülüyor.

BMW MARKA İLETİŞİMİNDE YEPYENİ BİR LOGO

Basit bir tasarım güncellemesinden çok daha fazlası: BMW’nin yeni marka kimliği, geleceğin mobilitesini temsil ediyor.

Peki, markanın özündeki bu değişim yeni logoda ne kadar yansıtılabiliyor?

“BMW artık insanlarla doğrudan ilişki kuran bir markaya dönüşüyor. Yeni iletişim logosu açıklık ve netliği yansıtıyor” diyor BMW Müşteri ve Marka Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Thiemer ve ekliyor: “Bu yeni şeffaf versiyonla müşterilerimizi BMW dünyasının daha büyük bir parçası olmaya davet ediyoruz. Ayrıca yeni marka tasarımımız, markaların dijitalleşmesinin getirdiği zorluklar ve fırsatlara karşı hazırlıklı. Oluşturduğumuz bu yeni görsellikle, BMW’nin gelecekte çevrimiçi ve çevrimdışı olarak varlığını göstereceği iletişimlerde çeşitli temas noktaları için kendimizi esnek bir şekilde konumlandırıyoruz. Yeni iletişim logosu, markanın gelecekte mobilite ve sürüş keyfi açısından taşıdığı önemi ve konumu simgeliyor.”

BMW geleceğin mobilite anlayışını şekillendirmede önemli bir rol üstleniyor ve kendini sürekli yeniliyor. Bir uçak motoru üreticisinin, bir premium otomotiv devine dönüşmesi gerçekten özel ve benzersiz bir şey. BMW 100 yılı aşkın tarihinden güç alarak, gelecek 100 yılda da mobilitenin öncüsü olmaya odaklanıyor.

Bu makale bmw.com.tr den alıntıdır. Bilgilendirme amaçlıdır. Ticari amaçlı değildir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page