top of page
CONTA YANIK TESTİ

CONTA YANIK TESTİ

Benzin, Dizel ve Lpg'li Araçlarda Motor Üst Kapak Conta Kaçak Tespiti

Benzin, Dizel ve Lpg ile çalışan araçlarda motor üst kapak conta kaçaklarını veya motor bloğu çatlaklarını hızlı, ucuz, net bir şekilde tespit etmeye yarayan bir test kitidir.

Günümüzde içten yanmalı motorların hemen hemen hepsi su soğutmalıdır. Yanma haznesinde yakıt yanarken silindir ve motor çok yüksek sıcaklıklara kadar ısınır. Bu ısı motor bloğu içerisinde dolaşan soğutma suyuna transfer edilir. Isınan su devridaim pompası ile radyatörden geçerken, radyötör fanı devreye girer ve suyun sıcaklığını düşürür. Suyun sıcaklığını sürekli ölçen hararet mişürü ihtiyaç oldukça devreye girerek motor ve motor soğutma suyunu belirli bir sıcaklıkta sabit tutar. Normal çalışan bir araçta, soğutma suyu asla yanma odasına girmez ve yanma odasında yakıtın yanmasıyla oluşan gazlar da asla soğutma suyuna karışmaz.
- Hararet mişürünün arızalanması
- Radyatör fanının arızalanması
- Aracın aşırı zorlanması
- Aşırı sıcak havalar
- Devirdaim pompasının arızalanması
- antifriz kullanılmaması
- radyatörün tıkanması
- soğutma suyu hortumlarının tıkanması/patlaması

gibi bir takım nedenlerle motor yeteri kadar soğutulamaz ve motor silindir kapak contası yanar/deforme olur ve üzerinde motor gazlarının suya karışmasına neden olan kılcal kanallar oluşur. Bu kaçaklar erken safhada aracın performansı ya da genel durumu üzerinde hiçbir belirti vermeyebilir. Bu kaçaklar fark edilmez ve araç bu şekilde kullanılmaya devam edilirse, hararet, su eksiltme, yokuşlarda performans kaybı, yüksek yakıt tüketimi gözlenmeye başlar. Tüm bu göstergelere rağmen, kaçağı net bir şekilde tespit etmek imkansız gibidir. Bu şüphelerin giderilmesinin en kesin yolu motor üst kapağının sökülerek contanın kontrol edilmesidir. Bu işlem ise hem uzun zaman alır hem de masraflıdır. 


Peki Kaçak nasıl tespit eder?
Kaçak durumunda, yanma odası gazları hızla soğutma suyuna karışır. Devir daim pompası gazları aracın soğutma suyu genleşme haznesine taşır. Depo atmosferindeki gazları vakumladığınızda, Kit içerisindeki yanma gazlarına duyarlı test sıvısı, bu gazlarla karşılaştığında gazın miktarı az ise yeşile, çok ise sarıya döner. Mavi renk değişmez ise kaçak yok demektir.
Yani "Yeşil Renk" aracınızın motorunda az miktarda kaçak var anlamına gelir ve muhtemelen kaçağı henüz başlangıçta yakaladınız demektir. Bu durumda silindir üst kapak contasını değiştirmelisiniz.
Test sıvısı "Sarıya" dönüyor ise aracınızın motorunda ciddi miktarda kaçak vardır. Silindir üst kapak contasını vakit kaybetmeden değiştirmeli ve blok çatlakları olup olmadığı konusunda gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Hizmetlerimiz
bottom of page