top of page
motor-yagi.jpg

Periyodik Bakım İşlemi

PERİYODİK BAKIM

Aracınıza Bakıyoruz.

Uzun ömürlü motor kullanımı, her dönemde yüksek performans, güvenli sürüş ve yakıt tüketimi optimizasyonu için araç bakımı çok önemlidir. Düzenli periyotlarda uzman ellerde aracınıza bakım yaptırmanız gerekir.

Peki, araç bakımı nedir, kaç km’de bir bakım yapılır ve neleri kapsar?

Aracınızın Bakımı 

En önemli güvenlik sistemlerimizden biri bakımdır. Düzenli olarak yapıldığında Aracınızın güvenliğini muhafaza eder,

mobil kalmasını ve değerini korumasını sağlar.


AST Oto Yağ Bakım Servisi olarak Arabanızı en iyi biz biliriz.

Profesyonel eğitimli servis personelimiz birinci sınıf bakım işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan bilgi birikimine ve özel takımlara sahiptir. Olası aşınmalar ve hasarlar böylece zamanında tespit edilebilir. Bu sayede büyük ölçekli onarımlar ve bundan kaynaklanan maliyetler önlenebilir.

Aşağıda belirtilen işlemler kilometre ve süreye bağlı (hangisi önce dolarsa) değişkenlik göstermekle

birlikte, kapsamlar aşağıda mevcuttur: 

Motor yağı ve filtre değişimi (her 10.000 km/12 ayda bir) 

Şansıman yağı ve filtre değişimi (Araç tipleri için model ve üretim yıllarına göre değişim göstermektedir.) 

Hava filtresi eleman değişimi (her 10.000 km/12 ayda bir) 

Klima/Kombi/Toz filtresi değişimi (her 10.000 km/12 ayda bir) 

Cam suyu seviyesi kontrolü ve tamamlanması (her 10.000 km/12 ayda bir) 

Yakıt filtresi değişimi (dizel araçlarda her 15.000 km/12 ayda bir) 

Buji değişimi (benzinli, 4 silindirli motorlu araçlarda her 45.000 km/36 ayda bir)

Fren hidroliği değişimi (her 24 ayda bir)

Adblue ve BlueTec katkısı değişimi (her 15.000 km/12 ayda bir)

Motor Yağı Servisi

Periyodik bakım kapsamında hava fitresi, yakıt filtresi, mikro filtre değişimi

Fren hidroliği değişimi

Ön - arka fren balatalarının değişimi (ikaz kabloları ve balata yağı dahil)

Ön - arka fren disklerinin değişimi

Periyodik bakım kapsamında silecek lastikleri değişimi

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ

Bazen park halindeki bir aracın yerinden oynadığında bulunduğu alanda bir yağ sızıntısı dikkati çeker. Bunun sebebi aracın yağ akıtmasıdır.  aracınızda yağ kaçağı yaşanmasının sebeplerinin araştırılması için servisimize müracaat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınızda daha büyük arızalar meydana gelebilir.


Motor yağı bir araç için önemli bir husustur.  AST Oto Motor Yağı Değişim ve Bakım Servisi olarak firmamızda motor yağı değişimini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yetkisiz kişiler ya da servisler tarafından gerçekleştirilen yağ değişimlerinde doğru kullanılmayan motor yağları motorun ömrünü kısaltarak arızalar yaşanmasına sebep olur. Motor yağlarının da kalite kalite olduğunu unutmamalısınız.

Servisimizde yağ değişimine geldiğinizde eğer yağ kaçağı var ise bunu da ustalarımıza ayrıca bildirmeniz gerekmektedir. Yağ filtresinin ömrü dolmuş olabilir. Yağ değişimi ile birlikte yağ filtresi de değiştirildikten sonra motor performansı da daha çok artacaktır.

 

FREN SİSTEMİ BAKIMI

Fren sistemi araçta önemli parçalardan biridir. Fren balatalarında oluşan arıza frenlerin tutmamasına ve dolayısı ile hayati tehlike oluşturabilecek olan büyük kazalara kadar gidebilir. Bu sebeple her şeyden önce araçlarınızın periyodik bakımlarında gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

 

Fren balata servisi ihtiyacınız olduğunda sizlere gerekli desteği sağlamaktayız. Bazen farkında olmadan aylarca aracınızı fren balataları bitmiş halde kullanırsınız. Bu durumu sürücü çok az zamanlarda fark eder. Frenlerin tutuş şeklinde iyice düşüş olduğunda fark edilir bazen de. Ancak araç hakkında en ufak bilgiye sahip değilseniz çoğu zaman da durumdan haberdar olmazsınız.


Araçlarda fren balatalarını değiştirmek için muhakkak konusunda uzman olan ekibimiz ile görüşmelisiniz. Değişimin ardından aracınız test sürüşünden geçirildikten sonra sizlere sorunsuz bir şekilde teslim edilir.

 

Motor Yağının Önemi

Otomobilinizde Önerilmeyen Bir Motor Yağı Kullanımı Sonucunda Motor İç Parçaları Olması Gerekenden Daha Fazla Aşındırarak Motor Ömrünü Kısaltmaktadır. İlave Olarak Zamanı Gelen Yağ Bakımını Ertelemek de Buna Benzer Sorunlara Yol Açabilir.


Yağ Filtresinin Önemi

Standartlarına Uygun Olmayan Yağ Filtresi Kullanımında Motor İçindeki Aşınmalara Bağlı Olarak Oluşan Maddeleri Filtreleyemeyerek Motordaki Aşınmaların Artmasına Yol Açar. İlave Olarak Piyasada Kalitesiz Ve İmitasyon Parçalar Bulunmaktadır Dikkatli Olunuz.


Hava Filtresinin Önemi

Standartlarına Uygun Olmayan Hava Filtresi Kullanımda Motorun Tam Gücünde Çalışmasını Engellediği Gibi Fazla Yakıt Sarfiyatı Ve Motor Parçalarında (Turbo Vs.) Hasar Meydana Getirebilir. Daha Büyük Tozlanma Durumunda Erken Değişim Önerilir.

Klima Polen Filtresi Önemi

Standartlarına Uygun Olmayan Mikro Filtresi Kullanımda Klima Ve Kalorifer Sistemlerine Zarar Verebilir Ve Otomobil İçerisine Alınacak Hava Tam Filtrelenemediğinden Mikro Organizmalar Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir. Daha Büyük Tozlanma Durumunda Erken Değişim Önerilir.

Ateşleme Sisteminin Önemi

Motor Yağının Her 3. Değişiminde Bujilerin Değişimi Önerilmektedir. Değişim Zamanı Geçirilen Buji Yakıtı Tam Yakamayarak Egzoz Sistemi Ve Motor Silindirlerine Zarar Vermekle Birlikte Yakıt Sarfiyatını Yükseltir, Performansı Düşürür.

Yakıt Filtresinin Önemi

Motor Yağının Her 3. Değişiminde Yakıt Ana Filtresinin Değişimi Önerilmektedir. Kötü Dizel Yakıt Kalitesi Durumunda Değişim Aralığı Gerekirse Kısaltılmalıdır. Değişim Zamanı Geçirilen Yakıt Filtresi Yakıt Sistemine Zarar Verir.

Fren Hidrolik Servisinin Önemi

Her 2 Yılda Bir Uygun Cihazlar Kullanılarak Fren Hidrolik Servisinin Yapılmasını Ön Görmüştür. Uygun Cihaz Kullanılmaması Veya Servis Zamanının Geçirilmesi Durumunda Bu Durum Fren Sisteminizde Büyük Sorunlara Yol Açabilir.

Fren Sistemi Servisinin Önemi

Standartlara Göre Fren Balataları Kesinlikle Özel Alet İle Ölçülmelidir. Buna Sebep Olarak Merkezi Bilgi Ekranında Görünen Fren Servis Zamanları İle Ölçülen Değer Farklılık Gösterebilmektedir. Fren Balatası Aşınması Kullanıma Bağlıdır. Balata Değişimlerinde Özel Alet İle Disklerin Ölçümü, Fren Kanallarının Temizlenmesi, Balataların Pastalanması Yapılmalıdır.

Akümülatörün Önemi

Akümülatörün Eskimesine Bağlı Olarak Otomobilinizdeki Çeşitli Elektrik Ve Elektronik Parçalar Akım Düzensizliğinden Dolayı Zarar Görebilir. Eskidiğine Veya Arızalandığına Dair Uyarıların Geliştirdiği Ista Sisteminde Görülmektedir. Servisimizde Gerçekleşen Tüm Bakım Ve Onarımlarda Ista Sistemiyle Tüm Sistemleriniz Kontrol Edilmektedir.

Antifriz Önemi

Motor Soğutma Suyu Sisteminde Kullanmış Olduğumuz Antifriz Bilindiği Üzere Sadece Kış Aylarında Suyun Donmamasını Sağlayan Katkı Maddesi Değildir, Aynı Zamanda Soğutma Sistemindeki Parçaları Yağlayıcı Ve Suyun Kaynama Noktasını Yükseltici Özelliğe de Sahiptir. Bu Sebeplerden Dolayı Üreticinin Ön Görmüş Olduğu Antifriz Kullanılması Ve Belirli Aralıklarda Değişmesi Gerekmektedir.

Silecek suyu

Soğutma sıvısı Antifriz

bottom of page