top of page
hararet

HARARET GÖSTERGESI NEDEN YÜKSELIR?

HARARET GÖSTERGESİ NEDEN YÜKSELİR?
Hararet göstergesi, motorun hararet durumunu sürücüye bildiren bir uyarı işaretidir. Hararet göstergesi yükseldiğinde ya da düştüğünde hararet göstergesinde, termostatta, hararet müşüründe ya da motorun hararet durumunda bir sorun olduğu anlaşılır. Şimdi, hararet göstergesinin yükselmesi ne anlama gelir sorusuna daha detaylı bir şekilde yanıt verelim…
Hararet Göstergesinin Yükselmesi Ne Anlama Gelir?
Motor hararet yaptığında hararet göstergesi yükselir. Burada gösterge, sürücüye bir uyarıda bulunur. Motorun ve motora bağlı parçaların aşırı derecede ısınması anlamına gelen bu durum karşısında önlem alınmazsa genellikle tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu konuyu detaylandırmadan önce motorda hararet neden olur sorusuna yanıt verelim..
Motorda Hararet Neden Olur?
Benzinli veya dizel fark etmeksizin motorlu araçlarda yakıt tüketimi esnasında enerji açığa çıkar. Bu enerji, motorun ihtiyacı olan enerjidir ve aracı hareket ettirir. Fakat enerji açığa çıkarken ısı ortaya çıkar. Söz konusu ısı, yükseldikçe motor ve diğer motor parçaları aşırı derecede ısınır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Bu istenmeyen sıcaklık seviyesine ulaşılmaması için bazı parçalardan yardım alınır. Motor soğutma suyu ve soğutma fanı, bu işlev için kullanılır. Genellikle bu iki parçada sorun varsa motor, soğuyamaz. O zaman da hararet yapar. Motorda hararet varsa araç, sizi hararet göstergesi ile uyarır. Araba neden hararet yapar sorusunun özeti böyle. Şimdi, daha detaylı olarak hararetin hangi parçalarla ilgili olabileceğini değerlendirelim:
Araba Neden Hararet Yapar?
Soğutma sıvısının azalması,
Soğutma fanının bozulması,
Hararet göstergesinin bozuk olması 
Motor hararet müşürünün bozuk olması
Vantilatör kayışının kopması 
Devirdaim pompasının bozulması 
Motor Hararet Yaparsa Ne Olur?
Motor hararet yaparsa ya da hararet göstergesi yükselirse motor istenenden fazla ısınır. Motorun ve motor parçalarının çok ısınması, hasar görmelerine neden olur. Motor hararet yaptığında yani hararet göstergesi yandığında gerekli önlemler alınmazsa kısa süre içinde motor arızası söz konusu olacaktır. 
Hararet Göstergesi Yükselince Ne Yapmalı?
Arabanın hararet göstergesi yükseldiyse yukarıda paylaştığımız nedenlerle motor hararet yapmış demektir. Bu durumda aşağıdaki adımları izlemenizi öneriyoruz:
Aracı gölge bir yere çekip kontağı ve klimayı kapatın. Kaputu açıp bir süre bekleyin.
Kaputu açınca motor ve diğer kısımlara dokunmayın. Soğumasını bekleyin.
Araba tamamen soğuduktan sonra su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açın. 
Eğer su kaybı söz konusu ise buraya su ekleyin. 
Su seviyesi normalse sizin yapabileceğiniz bir şey olmayabilir. Burada size en yakın teknik servise gitmeniz ya da yol yardım çağırmanız önerilir. 
Hararet Nedeniyle Yolda Kalmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!
Öncelikle hararet göstergesi yanıyorsa dikkatli davranmalısınız ve yukarıdaki uyarıları dikkate almalısınız. Ancak aracınızda böyle bir sorunla karşılaşmamak için önlem almanız da mümkün. Zira araba hararet yaparsa motor ve motora bağlı parçalarda hasar oluşabilir. Bilindiği üzere motor arızası ve motor parçası değişimi de hem çok masraflıdır hem de motor ve motor parçası değişimi aracın değerini düşürür. Motorun zarar görmemesi için aşağıdaki konularda özenli davranmanız önemli:
Çok sıcak havalarda yüksek hızda ve aracı dinlendirmeden araba kullanmaktan kaçının. 
Arabanızın soğutma sistemine iyi bakın. Bakımlarını ihmal etmeyin. Periyodik bakımlarda aşağıdaki parçaların kontrolüne önem verin:
Radyatör hortumu kontrolü
Antifiriz suyu değişimi
Hararet müşürü bakımı
Hararet göstergesi kontrolü

bottom of page