top of page
araç-akusu-kac-yilda-degistirilmelidir.j

ARAÇ AKÜSÜ KAÇ YILDA DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Akü Nedir? 

Tam adı, akümülatör olan akü, elektrik depolamaya yarayan bir ünitedir. İlk marş ile marş dinamosuna hareket enerjisini sağlayan ve araçtaki elektrikli aksamları çalıştıran parçadır. Akü, deşarj olabilen ve kullanıldıkça da şarj olabilen bir yapıya sahiptir. Araç çalışmıyorsa (marşa basınca “tık” yoksa) akü bitmiştir. Peki, aküyü kaç yılda bir değiştirmek lazım?


Akü Kaç Yılda Bir Değişmeli?

Akünün kaç yılda bir değişmesi gerektiği sorusunun yanıtı, aracın kullanım sıklığı ile doğrudan ilgilidir. Akü, kullanılmadığında deşarj olabilen yani kendi kendine biten bir ünitedir. Ancak şarjı olmayan aküyü (akü sağlamsa) değiştirmek yerine akü takviyesi yapmak yeterli olur. Akü, şarj olmuyorsa yani bitmişse ya da akü arızalı ise değişmesi gerekir. Akünün ömrü ise kullanım şekli ve kullanım yeri ile ilişkilidir. Özetle; akülerin ömrü, marş sayısı ve kullanım koşulları ile doğrudan ilgilidir. Örneğin yüksek ortam sıcaklığı ve yoğun çevirim kullanımı akünün ömrünü kısaltır. Bu nedenle de kullanım yerine göre akü seçmek önemlidir. 

Akü ömrü için beklenti ya da kaç yılda bir akü değiştirmeli sorunun yanıtı şöyle verilebilir: 

Binek araçlarda ortalama 4-5 yıl

Ticari araçlarda ie 2-4 yıldır.


Aküde Sorun Olduğunu Nasıl Anlarız?

Araçlarda akü ikaz lambası bulunur. Kontak açıldığında yanan artı-eksi işaretleri olan bir kutu şeklindeki işaret, akü ikaz lambasıdır. Araba çalıştıktan hemen sonra bu işaretin ışığı sönmelidir. Eğer sönmüyorsa akü ile ilgili bir problem var demektir. Burada akü şarj oluyor mu ve akü bitmiş mi ya da akü arızalı mı sorularına yanıt aranmalıdır. 


Akü Değişim Fiyatları

Akü değişim fiyatları ve akü fiyatları, farklılık gösterebilir. Burada marka, akünün rafta bekleme süresi ve hizmet sağlayıcı gibi pek çok kriter, akü fiyatına etki eder.

bottom of page