top of page

Turbo Arızası ve Belirtileri


#Turbo veya #Turboşarj, temel olarak motorun gücünü arttırmak için tasarlanmış yardımcı bir parçadır. Küçük hacimli bir motorunuz olsa bile, motorunuzda bir turbo varsa büyük motorların getirdiği ekstra maliyetlere gerek duymadan yüksek performans avantajından yararlanabilirsiniz. Emisyon yasalarının yürürlüğe girmesinden sonra, birçok otomobil üreticisi güçlü bir motor için turbo kullanmaktadır. Bunun yanısıra sürücüler de daha küçük bir motora sahip olmanın getirdiği finansal ve çevresel faydaların tadını çıkarmaktadır.

Turbo Nasıl Çalışır? Motorunuz güç üretmek için hava ve yakıt karışımı kullanır. Motorun gücünü arttırmanın en basit yollarından biri - çalışma maliyetini düşük tutarak - daha fazla hava eklemektir. Turbo, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alır. Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahiptir. Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Pompa, tüm ekstra havayı motorunuzun silindirlerine göndererek daha fazla beygir gücü sağlar. Turbo Arızasının Sebepleri Nelerdir? Turbo arızasına sebep olacak birçok olasılık vardır. - Kurum Birikintisi: Turbonun düzgün çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Yağ eksikliği, yanlış yağ kullanımı veya düşük kaliteli yağlar motorda ve turbo sisteminde aşındırıcı hasara neden olabilecek kurum ve pisliklerin birikmesine neden olur. Bu birikimleri önlemek için tamamen sentetik yağ kullanmanızı öneririz. - Aracın yaşı ve kilometresi: Her ne kadar turbolar aracın kullanım ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmış olsalar da zamanla aşınmaları ve arıza çıkarmaları mümkündür. Bir turboşarj tipik olarak 150.000 ila 250.000 kilometre arasında sorunsuzca kullanılabilir. Bu durum aracınızı ne kadar zorladığınıza ve takılan turbonun kalitesine bağlıdır. - Çatlamış, kırılmış veya aşınmış contalar: Kompresör ile motor arasındaki hasarlı contalar, yağın egzoz sistemine sızmasına izin verir. Herhangi bir çatlak conta varsa gerekli havanın bir kısmı kaybolur. Bu nedenle turbo, hava basıncını arttırmak için daha çok çalışmak durumunda kalır. Bu durum, turboşarj arızalarında oldukça yaygın bir sorundur. Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir? Turbo sistemi uzun ömürlü olsa da, yanlış kullanım veya mekanik sorunlar nedeni ile zamanla arıza çıkarması mümkündür. En sık görülen arıza belirtileri şunlardır:

1- Yavaş Hızlanma Bir turbonun temel işlevi aracınızı daha güçlü hale getirmektir. İlk göze çarpan semptomlardan biri güç eksikliği ve yavaş ivmelenmedir. Aracınızın eskisi kadar hızlanmadığını fark ederseniz, kontrol etmeniz gereken ilk şey turbo sistemidir. Gaz pedalına yüklendiğinizde turbo devreye girmiyorsa, nedeni wastegate veya wastegate hortumunda tıkanma olmasıdır. 2- Yağ Yakması Aşırı miktarda yağ yakmak, tipik olarak turbo yetmezliğinin işaretidir. Turbonun ön tarafındaki boruyu ayırın. Bir endeskop kullanarak türbinin içine bakabilirsiniz. İçerisinde yağ varsa bir sorunun göstergesidir. Eğer sorun bir an önce çözülmezse, turboyu çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. 3- Aşırı Egzoz Dumanı Turbo gövdesi çatlarsa veya iç conta aşınmışsa, bu durum egzoza yağ sızmasına neden olabilir. Yağ yandığında egzozda belirgin bir gri veya mavi duman görürsünüz. Turbo kullanırken duman daha da belirginleşir. Bu nedenle motorunuzu çalıştırdığınızda duman görürseniz, arızalı bir turbonun göstergesi olabilir. 4- Motor Arıza Lambasını Kontrol Edin Çoğu modern otomobil, turbonun arızalanması durumunda sürücü gösterge panelinde Motor Kontrol Uyarı Lambasını yakar. Lambanın yanması basit bir arızadan veya daha ciddi bir turbo arızasından meydana gelebilir. Boşaltma hortumu, turboşarj manifoldu içindeki basıncı tahliye etmek için tasarlandığından, aracın ECU'su (Motor Kontrol Ünitesi) tarafından sürekli izlenir. Her otomobil marka ve modeli değişen bir minumum ve maksimum basınç toleransına izin verir. Bu sistemler son derece hassastır ve basınç tolere edilen değerleri aştığında ECU bir hata kodunu tetikleyerek Motor Arıza Lambasını yakar. Böyle bir durumda aracınızı bir tamirciye göstermek en uygunudur. 5- Yakıt Tüketiminde Artış Turboşarjlı bir araç satın almanın en iyi avantajlarından biri, olağanüstü yakıt tasarrufu sağlamalarıdır. Wastegate hortumu sızdırdığında veya tıkandığında yakıtın kullanılmadan egzoz sisteminden atılmasına neden olur. Bu durum hem performans kaybına neden olacak hem de yakıtın erken bitmesine sebep olacaktır. 6- Turbonun Ötmesi Arızalı bir turbo yüksek derecede ve rahatsız edici şekilde ötebilir. Bu ses genellikle bir sireni andırır. Ya da fırtınalı bir havada rüzgarın çıkardığı sese benzetilebilir. Sesin zamanla yükselmesi arızanın boyutunu arttırır. Yukarıda saydığımız semptomlarla birlikte bir ötme sesi duyuyorsanız turbo arızasından şüphelenebilirsiniz. Turboşarjlı motorlar, daha sık bakım yapılması gereken hassas ayarlı makinelerdir. Yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz, turbo veya motorunuza zarar gelmemesi için mümkün olan en kısa sürede bir bize başvurun.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page