top of page

Aracınızda Fren Sisteminin Önemi!

FREN SİSTEMİ BAKIMI

Fren sistemi araçta önemli parçalardan biridir. Fren balatalarında oluşan arıza frenlerin tutmamasına ve dolayısı ile hayati tehlike oluşturabilecek olan büyük kazalara kadar gidebilir. Bu sebeple her şeyden önce araçlarınızın periyodik bakımlarında gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.


Fren balata servisi ihtiyacınız olduğunda sizlere gerekli desteği sağlamaktayız. Bazen farkında olmadan aylarca aracınızı fren balataları bitmiş halde kullanırsınız. Bu durumu sürücü çok az zamanlarda fark eder. Frenlerin tutuş şeklinde iyice düşüş olduğunda fark edilir bazen de. Ancak araç hakkında en ufak bilgiye sahip değilseniz çoğu zaman da durumdan haberdar olmazsınız.

Araçlarda fren balatalarını değiştirmek için muhakkak konusunda uzman olan ekibimiz ile görüşmelisiniz. Değişimin ardından aracınız test sürüşünden geçirildikten sonra sizlere sorunsuz bir şekilde teslim edilir.


Fren Hidrolik Servisinin Önemi

Her 2 Yılda Bir Uygun Cihazlar Kullanılarak Fren Hidrolik Servisinin Yapılmasını Ön Görmüştür. Uygun Cihaz Kullanılmaması Veya Servis Zamanının Geçirilmesi Durumunda Bu Durum Fren Sisteminizde Büyük Sorunlara Yol Açabilir.

Fren Sistemi Servisinin Önemi

Standartlara Göre Fren Balataları Kesinlikle Özel Alet İle Ölçülmelidir. Buna Sebep Olarak Merkezi Bilgi Ekranında Görünen Fren Servis Zamanları İle Ölçülen Değer Farklılık Gösterebilmektedir. Fren Balatası Aşınması Kullanıma Bağlıdır. Balata Değişimlerinde Özel Alet İle Disklerin Ölçümü, Fren Kanallarının Temizlenmesi, Balataların Pastalanması Yapılmalıdır.

FREN BALATASİ DEGİSİMİ

Fren balataları, aracın fren ve amortisörlerden oluşan sisteminin en önemli parçalarından biridir. Fren pedalına bastıktan sonra başlayan ve birbirini takip eden bir dizi işlemin son aşamasıdır da denebilir. Aracın fren pedalına bastığınızda sistemdeki yağı harekete geçirirsiniz. Hidrolik yağ, basınçlı bir şekilde sistemi etkiler. Sistemdeki hortumlara pompalanan hidrolik yağ, balataları sıkarak firen disklerine baskı uygular ve balataların gücüyle araç durur ya da yavaşlar.


Fren Balata Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Söz konusu balata değişimi için önceden verilecek net bir zaman yoktur. Aracın motor gücü, toplam ağırlığı, aracın kullanım şekli gibi pek çok etken balataların ömrüne etki eder. Ancak fren balata sistemi arızası ya da yıpranmasında dolayısıyla da balata değişiminde en önemli etken frene basma sıklığıdır. Periyodik bakımlarda bu konuda bilgi almak gerekir. Genellikle 15 bin km’de bir fren balatası kontrolü yapılır. Bu kontrollerde aşınma görülürse değişim yapılmalıdır. Fren balatası arızası, eskimesi, yıpranması gibi sorunlar, güvenli sürüşü tehlikeye sokar.


Fren Balata Değişim Fiyatları

Fren sistemi ve balata değişimi, motorlu araçlar için önemli işlemlerdir. Mutlaka deneyimli ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış işlemler sürücü, yolcu, yaya ve araç güvenliği önemli tehlikelere sebep olabilir. #Frenbalatası değişimi fiyatı almak üzere #AST Oto Servis’ten teklif isteyebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글

별점 5점 중 0점을 주었습니다.
등록된 평점 없음

평점 추가
bottom of page