top of page
duman test cihazı

Duman

Kaçak Testi

Araçlar için duman kaçak test cihazı, araçların egzoz ve emisyon sistemlerindeki duman kaçaklarını tespit etmek için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz, araç üzerinde bulunan kaçak ve sızıntıları bulmak için özel olarak üretilmiştir.

 

Duman kaçak test cihazı ne işe yarar?

 

1. Duman Üfleme: Duman kaçak test cihazı, araçın borularına duman üfler. Bu işlem sırasında, kaçak kontrolü yapmak istediğiniz borunun içerisi dumanla dolar ve kaçağın olduğu yerlerden sızıntı yapan dumanın nereden çıktığını görüntüleyebilirsiniz.

 

2. Kaçak Tespiti: Dumanın egzoz sistemine üflenmesinin ardından, dumanın sızdığı noktalardan dışarı çıkmasını izleyen test cihazı, egzoz sistemi veya emisyon kontrol sistemlerindeki kaçakları tespit eder. Bu kaçaklar giderilmediği taktirde araç sürekli olarak arıza verecektir. Araç beyninde kalıcı olarak gözüken arızaların bir çoğu bu tarz sızıntılardan oluşmaktadır.

 

3. Hızlı Onarım ve Bakım: Duman kaçak test cihazı olmayan servisler araç EVAP sisteminde, yakıt sisteminde bulunan sızıntıları bulmak için çok fazla emek ve vakit harcamaktadırlar. EVAP gaz kaçağı, yakıt borusu, emme sistemi, yakıt deposu arızalarını gidermek için tamirhanenizde bulunan en deneyimli ustalardan birisidir. Araç üzerindeki kaçaklar kontrol altına alındığı taktirde çevreye daha az zararlı gaz salınacaktır.

 

4. Emisyon Testleri: Duman kaçak test cihazı, araçların emisyon testlerine tabi tutulmadan önce veya bu testlerin bir parçası olarak kullanılabilir. Bu, araçların çevreye daha az emisyon salmasını sağlamak için önemlidir. Müşteri araçlarında bulunan duman kaçak problemlerini duman kaçak cihazı ile tespit etmemiz daha kolaydır.

 

5. Hata Kodları: Araç Test cihazları OBD2 sistemlerinde bulunan tüm arızaları okusa dahi kaçağın hangi boruda olacağını söylememektedir. Hata kodu okumasının haricinde borunun dışarıdan EVAP Leak ürünü ile profesyonel olarak test edilmesi gerekir.

 

Duman kaçak test cihazları, araç bakımı ve onarımlarında kullanılan önemli araçlardan biridir. Bu cihazlar, araçların emisyonlarını kontrol etmek, yakıt verimliliğini artırmak ve çevreye daha az zararlı gaz salınmasını sağlamak için kullanılır.

bottom of page