top of page

Aracınızın Mazot Filtresini Değiştirmek Neden Önemlidir?

Dizel yakıt filtreleri, bir aracın yakıtını temiz tutmada ve motoru optimum performansta çalıştırmada önemli bir rol oynar. Dizel motor performansının çok daha yükselmesiyle günümüzün dizel motorları çok ince toleranslarda ve aşırı yüksek yakıt basınçlarında çalışmaktadır. Bu nedenle mazot filtresinin periyodik bakımlarda kontrolü ve değişimi çok daha önemli bir duruma gelmiştir.

Filtredeki herhangi bir tıkanma, yakıtın motora yeterli miktarlarda ulaşmamasına neden olabilir, bu da çok düşük performansa neden olabilir ve hatta motorun çalışmasını engelleyebilir.

Tıkalı bir #mazot #filtresi, yabancı maddelerin yakıt yoluyla motora akmasını engelleyemez ve zamanla aracın pompa, enjektör ve motorunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olur. Unutmayın; Mazot filtrenize bakım yapmak sadece yakıt finansmanınızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda ileride ortaya çıkabilecek yakıt pompa, enjektör ve motor hasarlarının da önüne geçmenize yardımcı olur. Mazot Filresinde, OEM numaralı filtre tercih edin.


Mazot Filtresi Ne İşe Yarar?

Mazot filtresi; depodaki yakıtı, yakıt sistemine girmezden önce süzerek içindeki partikülleri, tozu ve pisliği toplar. Kısaca, maliyetli hasarlara yol açabilecek olan motordaki kirlenmeyi önler. Arabanıza bakım yaparken yakıt filtrenizi kontrol ettirmeniz ve vakti geldiyse değiştirmeniz çok önemlidir.


Mazot Filtresinin Değiştirilmesi Yakıt Verimliliğini Artırır mı?

Tıkalı bir mazot filtresini değiştirmek, yakıt maliyetini azaltmak için iyi bir başlangıçtır. Mazot filtrenizin değiştirilmesi, yakıt sistemi üzerinde gereksiz zorlanmayı önleyerek yakıt verimliliğini artırır.


Mazot Filtresi Kaç Km.' de Değişir?

Mazot filtresi, periyodik bakımlarda düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir parçadır. Ancak mazot filtresinin değişim aralıkları yağ filtresine göre daha geniştir. Aracınızda kullandığınız yakıtın kalitesi, mazot filtresini ömrünü doğrudan etkileyen bir unsurdur.

Mazot Filtrenizi, her 30.000 km. de bir kez yada iki yılda bir kez değiştirin.

Mazot filtresi değişim aralıkları, aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Aracınızın kullanım kılavuzundaki üretici tavsiyesini kontrol edebilir yada bilgi almak için AST Otomotiv Servis Hizmetlerini arayabilirsiniz.


Mazot filtresinin fiyatı ne kadar?

Aracınızdaki yağ filtresi ortalama 10.000 km.’ de değişirken, mazot filtresini ortalama 30.000 km.’ de değiştirirsiniz. Bu nedenle mazot filtreleri, diğer periyodik bakım parçalarından genelde daha pahalıdır. Aracınıza kullanmayı düşündüğünüz mazot filtresinde OEM numaralı olmasına dikkat etmeniz motor sağlığı için çok önemlidir. OEM numarası olmayan mazot filtresini kullanmayın.


Mazot filtresinin tıkandığı nasıl anlaşılır?

Mazot filtresinin tıkanması genellikle kirli bir yakıt deposu, düşük kalitede bir yakıt, veya tıkalı yakıt hortumlarından kaynaklanır. Tıkalı bir mazot filtresinde, yakıt sistemi motora yeteri kadar yakıt enjekte edemez.


Mazot filtreniz tıkandığında;
  • Aracınız rolantide gürültülü çalışır.

  • Motor performansını yitirir. Araç sollarken, yokuş yukarı sürerken veya ağır yükler taşırken aracın güç eksikliğini hissedersiniz.

  • Sürüş anında aracın motoru sık sık stop eder.

  • Basınç sensörü, yakıt basıncı eksikliğini tespit ettiğinde motor ışığı yanar.

  • Arabanız normalden daha fazla egzoz dumanı üretir.

Yeni takılacak bir mazot filtresinde ebatlar çok önemlidir. Bazen aynı OEM numarası aynı olan mazot filtreleri bile farklı boyutlarda olabiliyor. Periyodik bakım ve mazot filtresi için kullanıcı el kitabına da bakabilirsiniz. Aracınızla uzun yıllar güvenilir bir sürüş için orjinal veya OEM onaylı yedek parça kullanın.Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page