top of page

Aracınızın Kış Bakımını Yaptırmayı Unutmayın!

Aracınızın kış bakımını AST Otomotiv'de yaptırın, yola karlı çıkın!


Uzun yolculuklar ve sıcak havaların keyfini sürdüğümüz yaz mevsiminin bitmesiyle, kışa girmeden araçların mutlaka detaylı bir check-up'tan geçmesi gerekir. Siz yola güvenle devam edin diye, AST Otomotiv'de araç check-up'ını ücretsiz sunuyoruz!


AST Oto Servis'te ücretsiz sunulan araç check-up'ı; lastikler, farlar, fren sistemi, fren hidroliği, akü, motor yağı, filtreler, #antifriz, cam suyu, klima sistemi, ön düzen, silecekler, amortisör ve egzozun ücretsiz kontrolünü kapsar. Bu hizmetin sonunda aracınızda bir arıza tespit edildiğinde, sadece onayınız olması durumunda gerekli işlemler gerçekleştirilir.

 

Kış Lastiklerine Geçiş:

Kış aylarında yaz lastiklerini 7 °C'nin altındaki düşük sıcaklıklarda kullanmaya devam ettiğinizde, yaz lastiklerimiz kış veya dört mevsim lastikler gibi performans gösteremez; fren mesafesi uzar, yol tutuşu azalır, lastikler daha hızlı aşınır ve kullanım ömrü azalır. Bu yüzden hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde kar yağmasını beklemeden kış lastiklerine geçiş yapılmalıdır.


Kış aylarında neden yaz lastiği kullanmamamız gerektiğini anlattığımız eğlenceli blog yazımıza ulaşabililirsiniz.


Bunun yanında kış bakımında lastik basınç değeri ve lastik diş derinliğide mutlaka kontrol edilmelidir. Lastik basınç değerinin araç üreticisinin tavsiye ettiği basınç değerinde olması ve lastik diş derinliklerinin 1,6 mm'nin altına düşmemiş olması sürüş güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ayrıca ortalama 10.000 km’de bir ön ve arka lastiklerin yerleri değiştirmeli ve bu sayede lastiklerde düzensiz aşınma sorununun önüne geçilmelidir.

 

Silecekler:

Sıcak geçen yaz mevsiminin sonunda, sileceklerde çatlaklar oluşabilir. Yağışların yoğun yaşandığı kış mevsimine girmeden önce, sürüş güvenliğinin olmazsa olmazı sileceklerin de mutlaka kontrol edilip, gerekirse yenilenmesi gerekir.

 

Farlar:

Günlerin kısalması ve yağışların artmasıyla, kışın daha çok ihtiyaç duyduğumuz araç farlarının kış bakımında mutlaka kontrol edilerek, gerekirse ampullerin yenilenmesi ve far temizliği işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Akü:

İyi kalitedeki bir akünün kullanım ömrü ortalama 5-7 yıl arasındadır. Buna rağmen uzun süren sıcak havalar araç aküleri için uyarıcı niteliğindedir. Bu yüzden kış mevsimine girmeden önce mutlaka akü testi yapılarak akünün aşınma durumu, şarj seviyesi ve akü sıvısı test edilmelidir. Aküde aşınma veya şarj seviyesi ile ilgili bir problem yoksa ve sadece #akü sıvısında eksilme mevcutsa akü sıvısının tamamlanması yeterli olacaktır. Fakat akü testi sonucunda aşınma ve şarj seviyesinde problem olduğu tespit edilirse akünün yenilenmesi gerekebilir.

 

Periyodik Bakım:

Periyodik araç bakımı sırasında yapılacak işlemler araç marka, model ve üretim yılı ile katedilen kilometreye göre değişiklik göstermekle birlikte, periyodik #araçbakımı sırasında genel olarak motor yağı değişimi ile yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişimi işlemleri yapılır. Bunun yanında katedilen kilometreye göre ihtiyaç halinde yakıt filttesi ve triger kayışı değişimi işlemlerinin yanında ücretsiz araç check-up'ı sırasında bir sorun tespit edilirse akü, silecek, fren balatası gibi parçaların da yenilenmesi gerekebilir. AST Oto Servis'te sadece ihtiyaç duyduğunuz işlemleri, onayınız dahilinde ve ne ödeyeceğinizi önceden bilerek yaptırır, işlemler sonunda sürprizlerle karşılaşmazsınız.

 

Siz de hemen AST Oto Servis noktasından randevu alarak aracınızın kış bakımını tamamlayın, yola güvenle çıkın. #astauto


Detaylar ve Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin www.ast-otomotiv.com Ziyaret Edin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page